Cemre Ne Zaman Düşecek?

Birinci cemre havaya 19-20 Şubat tarihinde düşer; ikinci cemre suya 26-27 Şubat tarihinde düşer; üçüncü cemre toprağa 6-7 Mart tarihinde düşer..

Birçoğumuz, soğuk havalardan her zaman şikayet ederiz. Elbette, bu havaları sevenlerde oldukça fazla, özellikle de karı izlemeyi ve aynı zamanda karda oynamayı seven 7’den 70’e birçok insan var. Ama yine de yazında keyfini çıkartmak bambaşka. Her ne kadar aşırı sıcak havalar yaşıyor olsak bile, akşam inen o serin ve dingin hava sanki gündüzün tüm sıcaklığını alıyor ve sizi huzura götürüyor ve bizde tüm kış sanki bu havayı bekliyormuş gibi zevkini çıkartıyoruz. Son zamanlarda yazın yapılacak olan aktiviteler çoğaldığı içinde özlüyoruz yazı ki sadece denize girmek bile yetiyor.

Yazın bir diğer yönü ise elbette ilkbahar, ilkbaharın başlangıcı hepimize kucak açıyor sanki. Özellikle de çiçeklerin açtığı dallar çok daha mutlu olmamıza sebep oluyor diyebiliriz. Bahar başlangıcı aynı zamanda yazı da getirdiği için haliyle mutluluğumuz o derece katlanarak artıyor. Baharın başlangıcı da cemreler ile birlikte süsleniyor. Bizde sizlere cemreler hakkında bilgi vererek, cemre ne zaman düşecek sorusunu cevaplayacağız. Şimdi cemre ne zaman düşecek, ilk, ikinci ve üçüncü cemre ne zaman düşecek, cemre havaya ne zaman düşüyor, cemre toprağa ne zaman düşüyor, cemre suya ne zaman düşüyor onu açıklayalım.

Öncelikli olarak cemre nedir ve cemrenin çeşitleri var mıdır, bunlardan bahsedeceğiz. Cemre’nin sözlük anlamı sıcaklık olarak telaffuz edilir ve Arafat’tan gelmekte olan hacıların attıkları taşlar ile birlikte oluşan bir yığıntıya verilen addır. Cemre’nin düşmesi, artık baharın geldiğini ve havaların sıcaklıklarının yükseleceğine işarettir. Aynı zamanda da havaya, suya ve toprağa düşmektedir ve elbette bunlarında bir sırası mevcuttur. İlk Cemre Şubat ayının 20’sinde havaya düşmektedir. Cemre havaya düştükten sonra havalar ısınır ve kışın o soğuk rağbeti dağılmaya başlar. Daha sonra ki aşamalarda ise 7’şer gün aralar ile birlikte Cemre’ler düşmeye başlamaktadır. Havadan sonra suya düşerek denizlerin ısınması anlamına gelmektedir ve son olarak yine 7 günün ardından da toprağa düşer ve bu sayede topraklarda ısınır.

Cemre halk arasında baharın müjdeleyicisidir. Her ne kadar yeni neslimiz pek bu konuda bilinçli olamasa bile, eskiler hemen her sene Cemre’nin düştüğünü bilirler. Birincisi 19-20 Şubat, ikincisi 26-27 Şubat ve üçüncüsü ise; 5-6 Mart tarihlerinde düşmektedir. Her ne kadar bahar müjdeleyicisi olsa bile, kışın en sert geçtiği zamanlara denk gelmektedir. Tabi en sert ama yine de en son zamanlarına denk gelir, baharın müjdeleyicisi. Eski kültürlerde Cemre’nin, bir cin olduğuna, daha sonra gökyüzüne yükseldiğine ve ardından da gökyüzünden süzülerek buzların üzerine düştüğüne ve buzları erittiğine ve daha sonra toprağa karıştığına inanılırmış, ne kadar doğru bilinmez ama bizler sadece baharın müjdeleyicisi olarak biliyoruz.

OKUDUNUZ MU?

2014 Yılı Erzincan Mahalli İdareler (Belediye) Seçim Sonuçları

2014 yılı Erzincan Mahalli İdareler (Belediye) seçim sonuçları aşağıda mevcuttur. Veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’ndan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kontrolü * CAPTCHA kodu zaman aşımına uğradı. Lütfen CAPTCHA kodunu tekrar yükleyin.