Flash reklamlar artık Chrome’da engellenecek

İnternet sitelerinin reklam alanlarında hareketli görseller, video ve ses içeren reklamların birçoğu Adobe tarafından geliştirilen Flash teknolojisini kullanıyor. Bu reklamlar kullanıcı siteye girdiği anda otomatik olarak oynama başlıyor. Bu durum notebooklarda hızlı pil tüketimine sebep olurken websitelerinin performasını da olumsuz etkileyerek kullanıcıya kötü bir deneyim yaşatıyor.

Bu nedenle Google’ın popüler internet tarayıcısı Chrome, 1 Eylül’den itibaren flash reklamları engellemeye başlayacak.

Adblock eklentisi ile gerçekleştirilen reklam engelleme özelliğine alternatif olacak olan direkt uygulamanın içerisinde sunulacak olan Flash reklam engelleme özelliği kullanıcılara reklamsız bir web deneyimi sunmanın yanında Chrome’da performans artışı da sağlayacak.

Bu durama çözüm olarak Google kendi tarayıcısı Chrome’da flash reklamları engelleyeceğini haziran ayında kendi blogundan duyurmuştu. Bugün ise Google’ın reklam ağı AdWords’ün Google+ sayfasında yapılan açıklamada bu yeni özelliğin 1 Eylül’den itibaren aktif olacağı duyuruldu. Kullanıcılar, eğer isterlerse tarayıcının ayarlarını değiştirerek duraklatılan Flash içerikleri tekrar etkinleştirebilecek. Google, reklamverenlere Flash’a alternatif olarak geliştirilen HTML5 teknolojisi ile reklamlarını hazırlamasını tavsiye etti.

OKUDUNUZ MU?

Milli İşletim Sistemi Pardus’u Neden Kullanmalıyız?

Pardus, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilmekte olan ve ilk kez 2005 yılında yayınlanan milli işletim sistemi …

2 Yorumlar

  1. bu özelliğin gelmesi çok iyi oldu. flash reklamlar görmekten kurtulduk 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kontrolü * CAPTCHA kodu zaman aşımına uğradı. Lütfen CAPTCHA kodunu tekrar yükleyin.