Gıybet Günahı ve İnsan

Sual: Müslüman, namaz kılan bir arkadaşın kıyafeti dikkat çekicidir, parmağında altın yüzük de var, hanımı ve kızı da açık geziyor diye gıybet ediyorlar. Gıybet günahı, o arkadaşın yaptıklarından daha fazla değil midir?

CEVAP
O kişi Müslüman olduğuna göre, suizan yerine hüsnü zan etmenin mahzuru olmaz. (İlm-i siyaset gereği de yapmış olabilir) diye düşünmek iyi olur. Çünkü gümüş yüzüğün üstüne altın kaplatılırsa, o yüzüğü kullanmanın caiz olduğu kitaplarımızda yazılıdır. Bizzat altın taksa da, gıybet etmenin ne faydası olacaktır? Üstelik çok zararı vardır. Hadis-i şerifte, gıybetin zinadan daha büyük günah olduğunu (Deylemî, Taberânî ve Beyhekî) gibi hadis âlimleri kitaplarında bildirmişlerdir.

Kıyafet ve tesettür konusunda da İkinci Abdülhamid han hazretlerinin siyaseti güdülmüş olabilir. Güdülmemiş olsa da, bize faydası olmayan şeyle uğraşmak, gıybet günahına girmek çok yanlış olur.

Kaynak: dinimizislam.com

Ne yazık ki günümüzde çoğu insan düşünmeden, aklına estiği bir biçimde konuşmayı kendine yaşam tarzı haline getirmiş bulunmaktadır. Söylediklerinin ve konuştuklarının gıybet olduğunu aslında bilse de şeytanın da vesveselerinin yardımıyla, “Bu söylediklerim gıybet değil ki! Herkes böyle konuşuyor zaten!” gibi düşüncelerle kendini avutup bu şekilde yaşamaya devam etmektedir.

Bu gıybet meselesi yüzünden şu an Müslüman devletlerin bir çoğunda iç savaş mevcut. Ülkemizde ne yazık ki hızla bu yolda ilerlemektedir.

Gıybet ederek zamanımızı boş işlere harcayacağımıza, “Acaba bugün ne yapsam! Ne yapsam da vatanıma, milletime, Müslüman alemine hayırlı bir iş yapmış olurum!” düşüncesi içerisinde ibadetlerimizi aksatmadan, hayatımızı bize bahşedilen rızık ile yaşamamız gerekmektedir diye düşünmekteyim.

Fazla söze ne hacet! “Kur’an-ı Kerim”i anlamaya çalışmak bile yeter. Yeter ki işimize geldiğince yorumlamayalım!

OKUDUNUZ MU?

2014 Yılı Erzincan Mahalli İdareler (Belediye) Seçim Sonuçları

2014 yılı Erzincan Mahalli İdareler (Belediye) seçim sonuçları aşağıda mevcuttur. Veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’ndan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kontrolü * CAPTCHA kodu zaman aşımına uğradı. Lütfen CAPTCHA kodunu tekrar yükleyin.