Milli İşletim Sistemi Pardus’u Neden Kullanmalıyız?

Pardus, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilmekte olan ve ilk kez 2005 yılında yayınlanan milli işletim sistemi dağıtımıdır. Açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Linux’un çekirdek yapısı üzerine inşa edilmiştir. Bilgisayarınızda Pardus işletim sistemini kullanmanız için nedenleri sıralayacak olursak;

1. Kullandığınız işletim sisteminde yapabildiklerinizi Pardus’ta da yapabilirsiniz

Basit bir tanımla; “İşletim Sistemi”, bilgisayarımızda çalışan en temeldeki yazılımdır. İşletim sistemi olmadan bilgisayarımızı kullanamayız. Şu anda bilgisayarlarda yaygın olarak Windows işletim sistemleri kullanılmaktadır. Akıllı cep telefonlarında kullanılan Android veya IOS da birer işletim sistemidir. Dolayısıyla Pardus da Windows gibi, Andorid/IOS gibi bir işletim sistemidir. Pardus üzerinde diğer işletim sistemlerinde yapmış olduğunuz; yazı yazma (kelime işlemci), hesap yapma (elektronik hesap tablosu), e-posta alıp gönderme (e-posta istemci), mesajlaşma, internette gezinme, sosyal medya kullanımı gibi bütün günlük işlemlerinizi ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

2. Ülke güvenliğimiz açısından önemlidir

Kapalı kodlu işletim sistemlerinde arka planda ne olup bittiğini tam anlamıyla anlama imkanımız yoktur. Bu kişisel veri güvenliğimiz açısında önemli olduğu kadar devletin çeşitli kademelerinde kullanılan bilgisayarları düşündüğümüzde milli güvenliğimiz açısından da önemlidir. Açık kaynak kodlu Linux çekirdeği üzerinde çalıştığından dolayı şeffaf, güvenilir bir işletim sistemidir. Kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerine olan güvensizlikten dolayı Almanya, Rusya, Çin, Brezilya gibi ülkeler Linux çekirdekli kendi işletim sistemi dağıtımlarını geliştirerek özellikle kamuda kullanmaya başlamışlardır. Milli güvenliğimiz açısından baktığımızda Pardus İşletim Sistemi Projesi, Milli Otomobil projesinden daha önemlidir diyebiliriz.

3. Ekonomiktir

Mevcut durumda kişisel bir bilgisayar için kapalı kodlu işletim sistemi ve ofis paketi için ödememiz gereken lisans bedeli 1.500 TL civarıdır. Kurumlarda ve kamuda bu maliyete sunucu, bağlantı lisansları da ilave olduğu için lisans maliyetleri bilgisayar başına 3.000 TL civarına ulaşmaktadır. Bu maliyeti Türkiye genelinde özel kurumlarda ve kamuda kullanılan bilgisayar sayısı ile çarptığınızda ortaya korkunç rakamlar çıkmaktadır. Bu yazılımlar yabancı menşeli olduklarından dolayı da bu paralar yurt dışına gitmektedir. Yazılım lisansları için yurt dışına ödenen paralar cari açığımızdaki önemli kalemlerden birisini oluşturmaktadır. Oysa Pardus Lisansı ücretsizdir. Üzerinde çalışan açık kaynak kodlu ofis programları da (Libre Ofis, vb.) ücretsizdir. Yani Pardus yüklü bir bilgisayarda işletim sistemi ve ofis lisansı için ödeyeceğimiz para 0 (sıfır) TL’dir. Pardus yüklü bilgisayarlarda sadece kurulum, teknik, eğitim gibi konular için destek alıyorsanız, diğer kapalı kodlu sistemlerde de olduğu gibi ödeme yaparsınız. Bu verilerden, ülke ekonomisine sağlayacağı kazancın azımsanmayacak düzeyde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

4. Virüslere karşı dirençlidir

Virüslerden ve siber tehditlerden minimum düzeyde etkilenirsiniz. Dosya mimarisindeki yapı dolayısıyla sisteme virüs bulaşma ihtimali çok zayıftır. Virüsler Pardus yüklü sistemler için bir tehdit değildirler. Virüs saldırılarından kaynaklı maddi ve manevi zararlar yaşamaz, daha güvenli bir ortamda işlemlerinizi yaparsınız.

5. Donanımı zayıf makinalarda bile çalışabilir

Donanım kaynaklarınızı sömürmez. Daha düşük işlemci, ram gibi sistem kaynaklarına sahip makinalar üzerinde de çalışabilir. Sistem kaynaklarını minimum kullanan performanslı bir işletim sistemidir. Eski makinalarınızı bile kurarak kullanabilirsiniz.

6- Sağlamdır

Kolay kolay çökmez. Kararlı ve sağlam bir mimariye sahiptir. Sık sık formatlayıp yeniden yükleme gibi ihtiyaçlarınız olmaz. Mavi ekrana düşme gibi kabuslar yaşamazsınız. Teknik destek ihtiyaçları/maliyetleri minimumdur.

Saydığımız bu nedenlerin mevcut alışkanlıklarımızı bırakıp Pardus’a geçmek için yeterli açıklamalar içerdiği kanaatindeyiz Siz de aynı kanıdaysanız http://www.pardus.org.tr adresinden resmi web sitesini incelmeye başlayarak ilk adımı atabilirsiniz.

OKUDUNUZ MU?

Hafif Taarruz Uçağı (Hürjet) Projesi

TAI tarafından 14 Ağustos 2017 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri’nin ve uluslararası pazarın kısa dönemdeki ihtiyaçları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kontrolü * CAPTCHA kodu zaman aşımına uğradı. Lütfen CAPTCHA kodunu tekrar yükleyin.