Muhtar Maaşları Kaldırılmalı mı?

31 Mart yerel seçimleri öncesi muhtar maaşları kaldırılıyor iddiası ortaya çıktı. Peki resmi açıklama var mı?

Türkiye’de bulunan 81 ilin her birinde yüzlerce köy ve mahalle bulunmaktadır. Köy ve mahallelerde muhtar olarak görev yapan yine yüzlerce muhtar vardır. Bu yüzden çıkan dedikodu bir çok muhtar adayını ilgilendirmektedir. Yaptığım araştırmalara göre muhtar maaşlarının kaldırılması ile ilgili resmi bir bilgi bulunmamaktadır. İhtimalen, seçim öncesi spekülasyon oluşturmak amaçlı ortaya atılmış bir dedikodu. (Hemen “ateş olmayan yerden duman çıkmaz” dediğinizi duyar gibi oldum :)..). Neticede bu işler siyasi işler, “dün dündür, bugün bugündür!” felsefesi ile yürütülmektedir.

Bizim asıl ele almamız gereken konu muhtarlık, gönüllülük esasına dayalı olarak yapılması gereken bir iş midir? Bunun kararının verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eskiden muhtarlık, mahallenin ileri gelenlerinden yol yordam bilen birinin yaptığı bir işti. Eskiden de seçim vardı ama şimdiki gibi değildi. Mahallenin eski muhtarı görevi bırakana kadar değişim olmazdı. Şimdi ki gibi maaşlar da yoktu. Yanlış hatırlamıyorsam mühür parası olarak cüzzi bir ücret alınırdı. O da yapılan masrafların karşılığında (kağıt, kalem, vb.) toplanan bir bedel olarak aklımda kalmış.

Şimdi ise amansız bir yarışa döndü muhtarlık! Maaş, külliye ziyaretleri, vb. bazı imkanlar, nefisleri günden güne okşamaya devam etti. Belediye seçimlerinden daha çekişmeli geçiyor desem abartmamış olurum. Anlayacağınız, mahallenin kısmen yaşlı muhtar amca profilleri artık kayboldu. Büyük çoğunluğu çıkar üstüne kurulan bir hedef haline geldi muhtarlık.

Ne desem bilemiyorum. Sanki eski hali çok daha güzeldi diye kalmış hafızamda. Neticede kararı siyasiler verir. Biz sadece düşüncemizi belirtiriz.

Kalın sağlıcakla…

OKUDUNUZ MU?

2014 Yılı Erzincan Mahalli İdareler (Belediye) Seçim Sonuçları

2014 yılı Erzincan Mahalli İdareler (Belediye) seçim sonuçları aşağıda mevcuttur. Veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’ndan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kontrolü * CAPTCHA kodu zaman aşımına uğradı. Lütfen CAPTCHA kodunu tekrar yükleyin.