Solucan Gübresi ile Tarımda Sürdürülebilirlik

Solucan gübresi (vermikompost), toprak dostu olması ve sürdürülebilir tarım kavramını desteklemesi yanında standart tarım uygulamalarına oranla ekonomik olarak düşük maliyetli üretim anlayışına dayanmaktadır. Solucan gübresi ile tarım yapılan alanlardan elde edilen ürünlerin kalitesi ve verimi arttığı gibi aynı zamanda organik ürün sınıfına girmesi diğer bir avantajdır. Günümüzde kimyasal ve çeşitli hormonlar kullanılarak üretilen ürünler yerine organik ürünlerin çok daha fazla ilgi gördüğünü düşünüldüğünde, solucan gübresi ile elde edilen ürünlerin değeri daha çok anlaşılabilir. Solucan gübresi üretiminde kullanılan kırmızı Kaliforniya solucanlarının organik atık sınıfındaki materyalleri tüketmesi doğal bir döngüyü sağladığı gibi üretim maliyetini çok düşürmektedir. Bu durum doğal olarak solucan gübresi kullanmak isteyen çiftçiye olumlu yansımakta ve diğer kimyasal gübrelere oranla maliyeti düşük ve organik tarım şansı tanımaktadır.

Solucan gübresi, çiftçi veya işletmeler açısından daha üretimin en başında maliyeti düşürme ve kar payını yükseltme şansı sunması bir yana, toprağın doğal dengesini geri kazandırma özelliği taşıdığı için sürdürülebilir tarım anlayışına doğrudan destek olmaktadır. Organik tarıma geçmek isteyen fakat verimin düşeceği korkusuna kapılan üreticinin maliyet riskini en aza indirdiği için solucan gübresi son zamanlarda en fazla tercih edilen organik gübre sınıfına girmiştir. Solucan gübresi üretimi doğal bir döngüyü sağlar ve bu döngü sağlanırken pek çok organik atığın bertaraf edilmesine katkı sağlar. Solucan gübresi, tarımsal üretimde sürdürülebilirlik açısından en büyük girişimlerden biri olmasının yanında üreticiye ekonomik açıdan en üst düzey fayda sağlayan üretim biçimidir. Artık verim konusunda herhangi bir endişeye sebep olmadan organik tarıma geçmek isteyenleri her açıdan destekleyen solucan gübresi, tüm ülkeler tarafından desteklenmekte ve çeşitli teşvik uygulamaları ile kırmızı Kaliforniya solucanı yetiştiriciliği desteklenmektedir.

Kaynak: www.solucangubresi.org

OKUDUNUZ MU?

Türkiye Tarımında Solucan Gübresi’nin Önemi

Türkiye’de birçok çiftçi solucan gübresinin tarımda kullanılabilirliği ve topraklar için çok önemli olduğu konusunda  yeterli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kontrolü * CAPTCHA kodu zaman aşımına uğradı. Lütfen CAPTCHA kodunu tekrar yükleyin.