Yıl 2015 ve Türkiye’nin Teknoloji Kullanımı

Bu başlık altında ülkemizin teknoloji kullanımı ve kullandığı ileri teknolojilerden bahsetmek istiyordum açıkçası; fakat geçtiğimiz günlerde okuduğum ve ulusal basına da yansıyan bir haber üzerine yazımın içeriğini değiştirmek zorunda kaldım.

Haber, Kars‘ın Arpaçay ilçesine bağlı Aydıngün köyünde elektrik kesintilerinin sık sık yaşanmasından dolayı köylülerin bulduğu ilginç ve tehlikeli bir yöntemden bahsediyordu.

Köylüler, gevşeyen hattın birbirine değmesi sonucu kesinti ya da sigorta atmasını nakil hattına halat atarak önlemişler. Neden böyle bir işi kendileri çözmek zorunda kalmışlar? Çünkü Arpaçay ilçesinde 49 köyün arızasına 3 kişi bakıyormuş. Köy halkının elektronik eşyaları yaşanan kesintilerden artık çalışmaz hale gelmiş.

Ülkemizin bir bölümü teknolojiyi üst seviyelerde kullanırken diğer bir bölümü ise artık olmazsa olmazımız haline gelen elektrik enerjisini sağlıklı bir biçimde kullanabilmek için gayret sarf ediyor. Eminim ki ülkemizde elektriğin daha ulaşmadığı yerler de mutlaka vardır. Durum bu şekildeyken elektrik enerjisinin sağlıklı olmadığı bir ortamda teknolojiden bahsetmek biraz yavan kalıyor, çünkü enerji olmadan teknoloji olmaz.

Tabi ki bu durum ülkemizin çoğu bölgesi için geçerli değil. Hemen bir haber üzerine karamsar bir tablo çizmek te doğru olmaz.

Ama bir gerçekte var ki, ülkemizin markalaşmasına katkı sağlayan “Cumhurbaşkanlığı Sarayı”, “3. Köprü”, “3. Havalimanı”, “Marmaray”, eğer gerçekleşirse “Kanal İstanbul”, vb. yüksek maliyetli ve yüksek teknoloji ile gerçekleştirilen projelerin olumlu yansımalarını toplumumuzun her kesiminin hissetmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ülkemizdeki kutuplaşmalar, gelir dengesizlikleri ve teknolojinin etkin kullanımında ki uçurum gün geçtikçe büyüyerek devam edecektir.

2015 yılının; ülkemizin her açıdan sorunlarını çözdüğü, gerek bilim, gerek teknoloji olarak kullanıcı olmaktan çok üretim yapabileceği bir yıl olmasını Yüce Rabbimden diliyorum.

OKUDUNUZ MU?

Muhtar Maaşları Kaldırılmalı mı?

31 Mart yerel seçimleri öncesi muhtar maaşları kaldırılıyor iddiası ortaya çıktı. Peki resmi açıklama var …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kontrolü * CAPTCHA kodu zaman aşımına uğradı. Lütfen CAPTCHA kodunu tekrar yükleyin.