İnternet ve Çocuklarımız..

Son yıllarda giderek artan internet kullanımı artık, yaş, cinsiyet, meslek, gelir düzeyi göz etmeden hepimizin hayatına işlemiş durumda. Bilginin ulaşılabilirliğinin artması, zaman kullanımımızı iyileştirmesi, vizyonumuzu geliştirmesi gibi olumlu yanlarının yanı sıra internet, iyi yönetilmediğinde dost bir araçtan çok, kötü etkileri olan bir alışkanlığa dönüşebiliyor.

Çocuklarımızı internet kullanımı ile ilgili her ne kadar denetim altında tuttuğumuzu zannetsek te birçok zararlı veya zararsız yazılım, bizim kontrolümüz dışında seçme konusunda kriterleri oturmamış, psikolojik olgunluk süreçlerini henüz tamamlamamış çocuklarımıza olumsuz bilgiler aşılayabiliyor.

Şunu unutmamalıyız ki internet bir araçtır ve doğru kullanıldığı sürece faydalıdır. Hem kendimiz hem de çocuklarımız, uyku ve günlük düzenimizi bozacak saatlerde kullanmamamız gerekmektedir. “Çocuklarımız internet başında zaman geçiriyor ve bizi rahatsız etmiyorlar” gibi bir düşünce içerisindeysek, çok büyük bir hata yaptığımızı mutlak surette anlamamız gerekmektedir.

Çocuklarımızın gelişim süreçlerini tamamlamaları gereken yerleri; çocuk bahçeleri, okul, sportif faaliyetler, kişisel ve düşünme (zeka) becerilerini geliştirici faaliyetler, vb. faaliyetleri gerçekleştirebilecekleri yerler olarak düşünmemiz gerekmektedir. Teknoloji ve internet kullanımını iyi öğrenmelerine yardımcı olmalıyız fakat bu araçların kölesi olmalarına izin vermemeliyiz.

Çocuklarımızı internete karşı çok iyi denetim altında tuttuğumuzu da düşünebiliriz. Ama insan olarak bizimde fark edemediğimiz olumsuz mesajları ve düşünceleri barındıran görseller ve videolar var artık. Buna teknoloji dilinde “Subliminal Mesajlar” olarak adlandırılır. Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın bilinçaltını etkiledikleri ileri sürülmektedir. Subliminal teknikler reklamcılık, propaganda ve xxx içerik alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Buda gösteriyor ki bizler ne kadar çocuklarımızı denetim altında tutmaya çalışsak ta birileri ebeveynleri de atlatacak şekilde gelecek neslimize ulaşmayı başarabiliyor ve onların gelişmekte olan beyinlerinin bir köşesine olumsuz mesajları yerleştiriyorlar.

Durum böyleyken gelecek neslimizi gerçek anlamda kontrol edemeyeceğimiz internet, televizyon ve teknolojik cihazlara mahkum etmemizin ne anlamı var?

En önemli ilke, internet kullanımının çocuğun faydasına olmasını sağlamak ve doğabilecek sıkıntılardan çocuğu da haberdar ederek, aile içinde bu konuda hem fikir olunabilmesidir.

Dünya ne kadar gelişirse gelişsin, çocuklar gelişim çağlarında çocukluklarını yaşamalıdır.

Yeter ki bizler onlara doğru örnek olabilelim !!!

Kimdir? Buğra Akman

1983 yılında Erzincan'da doğdu. 2011 yılından beri Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası'nda Bilgisayar Mühendisi / Sanayi Raportörü olarak çalışmaktadır. Profesyonel masa tenisi oyuncusudur. Evli ve 2 çocuk babasıdır.