Ülkemizde İnternetin Kullanımı..

Öncelikle şunu belirtmek isterim; bir önceki yazımda bahsetmek istediğim konuyu, bu yazıda ele almak nasip oldu. Ülkemizde teknoloji ve internetin kullanımı ile alakalı tespitlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

…..

Gelişmiş ülkelerde teknolojinin kullanımına dair araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda analiz yapılan ülkelerin ne düzeyde oldukları belirlenmektedir. Peki, biz ülkemizde teknolojiyi nasıl ve ne amaçla kullanıyoruz? Bu soruyu sorduğumuzda çevremize bakmamız yeterli olacaktır. Ya da sokağa çıktığımızı farz edelim ve soralım internet nedir? Bu soruyu sorduğumuz kişilerin büyük çoğunluğu facebook, twitter, youtube, oyun, whatsapp, selfie, instagram, film, dizi diyecektir. Bunun sebebi ise interneti nasıl kullanacağımız hakkında bilinçli olmamamızdır. Halbuki internet, doğru kullanıldığında neredeyse sonsuz bilgiye erişebileceğimiz bir kaynaktır.

Ülkemizde 2014 yılı verilerine göre 41.000.000 internet kullanıcısı bulunmakta ve bu rakam 2015 yılı için 45.000.000’a yükseleceği ön görülmektedir. Mobil dünya ve akıllı telefonların gelişmesi ile artık interneti çok yüksek oranda cebimizde taşımaktayız. Yani elimizin altında teknoloji var fakat biz onu ne kadar doğru kullanıyoruz?

…..

Görülüyor ki Fransa’daki eğitim kurumlarının geneli, eğitimlerinde teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanmaktadırlar. Hedefledikleri nokta öğretilen konunun öğrencinin hafızasında kalıcı olmasıdır. Ülkemizde ise hala çoğunlukla sözlü anlatım kullanılarak eğitim veriliyor. Buna bakarak değerlendirirsek bizim ülke insanımız gerçekten de çok zeki, çünkü bir tarafta teknolojiyi kullanarak eğitim gören kişi, diğer tarafta ilkel yöntemlerle aynı konuları işleyen ülke insanımız. Ülkemizde şu an uygulanmakta olan “Fatih Projesi” sayesinde teknoloji ile eğitim gören bir nesil yetişmektedir. Tabi ki bu nesil ile birlikte yeni nesil öğretmenler de yetişmektedir. Umarım zaman aralığı çok uzamadan Fatih Projesi sayesinde ülkemizin en ücra köşesindeki okullarda bile teknoloji ile eğitim verilebilir.

…..

Teknolojik yazılımların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Örneğin lojistik firmaların araçlarının ürünleri teslim edip, stoklarına doğru kayıt tutabilecek yazılımlara ihtiyaçları vardır. Buna bakarak en gelişmiş yazılım teknolojisini Hindistan ülkesi yapmıştır. Bundaki nedenlerin başında halkının yazılım sektöründe kendisini geliştirmesidir. Yazılım teknolojisini kullanma da en gelişmiş ülke olarak Hollanda görülmektedir.

Sona doğru yaklaşırken tabiri caizse “teknolojiyi dibine kadar” kullanan biri olarak tavsiyem, sürekli teknolojiyi ve yenilikleri takip edin, internetin güzel nimetlerinden faydalanın kendinizi geliştirin. Teknoloji ve internet sonu olmayan bir okyanustur, istediğiniz kadar teknenizle açılabilirsiniz.

Kimdir? Buğra Akman

1983 yılında Erzincan'da doğdu. 2011 yılından beri Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası'nda Bilgisayar Mühendisi / Sanayi Raportörü olarak çalışmaktadır. Profesyonel masa tenisi oyuncusudur. Evli ve 2 çocuk babasıdır.